Zadzwoń: 513 31 21 21
/Zawiesia łańcuchowe
Zawiesia łańcuchowe2019-04-04T10:41:10+00:00

Zawiesia łańcuchowe

Zawiesia łańcuchowe dzięki dużym wartościom dopuszczalnego obciążenia roboczego oraz bardzo wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne znajdują zastosowanie przy najbardziej wymagających pracach przeładunkowych w budownictwie oraz przemyśle.

Zawiesia łańcuchowe

Łańcuchy wykonane są z ulepszonej cieplnie stali w klasie jakości 8 (800 M/mm2). Ich maksymalna temperatura pracy wynosi 200 st C.

Kupisz tutaj!

Sprzedajemy tylko atestowane zawiesia łańcuchowe!

Praca zawiesi łańcuchowych odbywa się często w trudnych a nawet ekstremalnych warunkach. Dlatego solidność, niezawodność oraz bezpieczeństwo tego sprzętu musi stać na bardzo wysokim poziomie. Nasze zawiesia dzięki wykonaniu zgodnym z europejską normą EN 818-4 spełniają najwyższe europejskie standardy jakości oraz bezpieczeństwa.

Norma EN 818-4 dotyczy budowy oraz bezpieczeństwa całego zawiesia. Łańcuchy, wykorzystane do budowy zawiesi podlegają normie EN 818-2, a komponenty takie jak haki, złączki, ogniwa normie EN 1677-1-4. Wszystko wykonane na najwyższym poziomie.

Każde zawiesie posiada trwałe oznakowanie wybite na tabliczce na stałe przymocowane do zawiesia. Tabliczka zawiera podstawowe informacje o produkcie oraz deklarację zgodności z normą EN 818-4. Dodatkowo do każdego zakupionego u nas zawiesia obowiązkowo dołączamy Certyfikat Jakości, w którym również można znaleźć deklarację zgodności z normą.

Zawiesia łańcuchowe atestowane

Rodzaje zawiesi łańcuchowych – klasa stali

Zawiesia łańcuchowe dzielimy ze względu na klasę stali z jakiej są wykonane oraz ze względu na liczbę cięgien.

Na rynku dostępne są łańcuchy w trzech klasach jakości 4, 5, 8, 10 i 12. W naszym sklepie w standardzie oferujemy jedynie zawiesia łańcuchowe w klasie 8. Łańcuchy klasy 4 i 10 są bardzo rzadko wykorzystywane i dostępne są jedynie na zamówienie.

Czym różnią się łańcuchy w klasie 5, 10 i 12? Zawiesia klasy 4 wykorzystywane są w cynkowniach ogniowych, gdzie zawiesia narażone są na bardzo wysokie temperatury oraz działania cynku i kwasów oraz wodoru. Również zawiesia łańcuchowe klasy 5 wykonane ze stali nierdzewnej, przeznaczone sa do stosowania w bardzo ciężkich warunkach. Mogą być używane w środowisku kwaśnym (jednakże należy zredukować DOR do 50%) oraz w temperaturze do 700 st C (jednakże należy zredukować DOR do 50%).

Zawiesia ze stali klasy 10 i 12 mają większe dopuszczalne obciążenie, są lżejsze i bardziej wytrzymałe. Ich cena jest również wyższa niż zawiesi klasy 8.

Rodzaje zawiesi łańcuchowych – liczba cięgien

Zawiesia mogą być jednocięgnowe, dwucięgnowe, trzycięgnowe (bardzo rzadkie) oraz czterocięgnowe.

Zawiesie jednocięgnowe to jeden odcinek łańcucha z jednej strony zakończony ogniwem, a drugi wyposażony w hak lub ogniwo. Zawiesie dwucięgnowe składa się z dwóch odcinków łańcucha o tej samej długości, które z jednej strony zamocowane są do wspólnego ogniwa, a pozostałe ich końce wyposażone są w haki. Zawiesia trzycięgnowe to zawiesia wykorzystywane głównie do chwytania i przenoszenia kręgów betonowych. Zawiesie czterocięgnowe to dwa zawiesia dwucięgnowe połączone jednym ogniwem.

Zawiesia łańcuchowe jednocięgnowe
Kupisz tutaj!
Zawiesia łańcuchowe dwucięgnowe
Kupisz tutaj!
Zawiesia łańcuchowe czterocięgnowe
Kupisz tutaj!

DOR zależy od sposobu mocowania zawiesia

Dopuszczalne obciążenie robocze informuje nas jakiemu maksymalnemu obciążeniu możemy poddać dane zawiesie. W przypadku zawiesi łańcuchowych maksymalne obciążenie jest aż cztery razy mniejsze od obciążenia zrywającego (współczynnik bezpieczeństwa wynosi 4:1). Dopuszczalne obciążenie dobrane jest w ten sposób, aby nawet w niekorzystnych warunkach (wstrząsy, szarpnięcia) zawiesie nie było narażone na uszkodzenia.

Która wartość dopuszczalnego obciążenia powinieneś przyjąć? DOR zawiesia odczytujemy z dołączonej tabliczki lub z tabeli z wartościami. Szukamy rodzaju zawiesia, które nas interesuje, a potem wybieramy sposób w jaki będziemy chwytać ładunek (dla zawiesi jednocięgnowych): w układzie prostym czy przez obwiązanie oraz w przypadku zawiesi wielocięgnowych kąt rozwarcia cięgien: 0-45 st lub od 45 do 60 st.

Zawiesia łańcuchowe oznaczenia

Kiedy zastosować współczynnik redukujący?

Jeżeli nasze zawiesie będzie pracować w trudnych warunkach (wysoka temperatura, ostre krawędzie) zaleca się zredukować dopuszczalne obciążenie o odpowiedni współczynnik redukujący.

Temperatura:

 • od -40 do 200 st C – 100% DOR
 • od 200 do 300 st C – 90% DOR
 • od 300 do 400 st C – 75% DOR

Ostre krawędzie:

 • R>2xD 100% DOR
 • RD łańcucha 70% DOR
 • ostra krawędź – 50% DOR
Zawiesia łańcuchowe

Zawiesia łańcuchowe – zalety

 • duży zakres wartości DOR – od 1 do ponad 30 ton (w przypadku zawiesi czterocięgnowych)
 • długa żywotność – zawiesia łańcuchowe są odporne na działanie ostrych krawędzi oraz uszkodzenia mechaniczne
 • regulowanie długości cięgien – co powala na uniwersalne zastosowanie – możliwość ta nie występuje w żadnym innym rodzaju zawiesi
 • dokonywanie napraw oraz wymiana zużytych komponentów
 • szeroki wybór zakończeń – zawiesie dopasowane do potrzeb – różne zastosowania

Ograniczenia zawiesi łańcuchowych

 • łańcuchy klasy 8 nie powinny być stosowane w środowisku kwaśnym. Wodór wnika w strukturę stali co sprawia, że stają się kruche i mogą ulec niespodziewanemu zerwaniu.
 • dość wysoka waga w porównaniu z zawiesiami linowymi i poliestrowymi (pasowymi i wężowymi)

Gdzie kupować?

Zapraszamy do naszego Sklepu. Sprzedajemy tylko atestowane zawiesia łańcuchowe klasy 8. Najważniejsza jest dla nas wysoka jakość i bezpieczeństwo, dlatego oferujemy sprzęt o standardzie europejskim i najwyższej jakości.

Zawiesia łańcuchowe
Kupisz tutaj!