Odciągi łańcuchowe – napinacze łańcuchowe
Potrzebujesz zabezpieczyć bardzo ciężki ładunek? Szukasz mocnych i niezawodnych środków mocujących?
Odciągi łańcuchowe to najmocniejsze środki mocujące dostępne na rynku.
Inna ich nazwa z jaką możemy się spotkać to napinacze łańcuchowe, warto pamiętać, że potocznie nazywane są również łańcuchami mocującymi.
Kiedy stosujemy?
Odciągi łańcuchowe stosowane są do mocowania najcięższych i najtrudniejszych ładunków takich jak:
- ciężkie maszyny przemysłowe,
- drewno,
- stal czy
- elementy konstrukcji.
Zabezpieczają ładunek transportowany zarówno drogą lądową, kolejową jak i morską.
Odciąg łańcuchowy może być 1- lub 2-częściowy
Odciąg łańcuchowy zbudowany jest z napinacza grzechotkowego oraz stalowego łańcucha ogniwowego zakończonego elementami łączącymi – hakami. Budowa odciągu łańcuchowego zależy od jego rodzaju. Mamy dwa podstawowe rodzaje odciągów: 1-częściowe oraz 2-częściowe.
W wersji 1-częściowej dwa odcinki łańcucha połączone są na stałe z napinaczem. Jeden odcinek zazwyczaj jest krótszy i ma 30cm lub 1m. W przypadku odciągu 2-częściowego łańcuch (jeden długi odcinek) stanowi oddzielną część. Z obu stron zakończony jest hakami z metalowymi zapadkami – zabezpieczeniami.
System 2-częściowy dzięki temu, że można dowolnie regulować długość całego odcinka łańcucha jest bardziej uniwersalny od 1-częściowego. Użytkownik może decydować, w którym miejscu zamocowany będzie napinacz grzechotkowy, co może okazać się sporym udogodnieniem.
Dodatkowo, każdy odciąg łańcuchowy wyposażony jest w jeden lub dwa haki skracające przymocowane do napinacza, które pozwalają na łatwą i szybką regulację długości łańcucha.
Łańcuchy mocujące to najwytrzymalszy środek mocujący
Mocowania łańcuchowe to alternatywa dla pasów transportowych, z tym, że zabezpieczenia łańcuchowe przystosowane są do pracy w dużo cięższych warunkach. Na poniższej grafice przedstawiliśmy ich najważniejsze zalety…
Duża żywotność
Odciągi łańcuchowe dostępne w naszym Sklepie wykonane są ze stali klasy 8 (800MPa). Ulepszane cieplnie, o dużej wytrzymałości, są solidnymi i bezpiecznymi środkami zabezpieczającymi ładunek w transporcie. Klasa 8 to najbardziej popularna klasa stali wykorzystywana w zawiesiach i odciągach łańcuchowych. Na rynku dostępne są również odciągi wykonane ze stali klasy 10 i 12, które charakteryzują się jeszcze wyższymi parametrami wytrzymałościowymi, ale jednocześnie wyższą ceną. W naszym Sklepie dostępne na zamówienie.
Porównując z poliestrowymi pasami transportowymi mocowania łańcuchowe są dużo bardziej wytrzymałe. Pasy transportowe nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne ani kontakt z ostrymi krawędziami. Dlatego ich żywotność jest często dużo krótsza niż odciągów łańcuchowych.
Praca w ciężkich warunkach
Napinacze łańcuchowe mogą pracować w dużo bardziej wymagającym środowisku niż pasy transportowe. Wysoka temperatura, ostre krawędzie czy szarpnięcia. Odciągi wykonane ze stali klasy 8 mogą pracować nawet do 400 stopni C (należy uwzględnić 75% LC).
Jakie są ograniczenia mocowania łańcuchowego?
Waga
Odciągi łańcuchowe są dużo cięższe niż pasy transportowe.
Kwaśne środowisko
Odciągów wykonanych ze stali klasy 8 nie należy stosować w kwaśnym środowisku, gdyż na skutek wnikania wodoru w struktury stali stają się one kruche i bez ostrzeżenia mogą ulec nagłemu zerwaniu (bez wcześniejszego wydłużenia).
Niszczy delikatne powierzchnie
Łańcuchy mocujące nie nadają się do mocowania ładunków o delikatnych powierzchniach. Może się to skończyć nie najlepiej dla naszego ładunku.
Kiedy stosować zabezpieczenia łańcuchowe a kiedy pasy transportowe?
Zabezpieczenia łańcuchowe są zdecydowanie dużo wytrzymalsze i mają wyższą zdolność mocowania (LC) niż pasy transportowe, ale są sytuacje w których pasy transportowe są niezastąpione. Poniższa grafika przedstawia najważniejsze różnice…
Nowość
Nasza oferta została rozszerzona o nowy rodzaj odciągów łańcuchowych. Odciągi łańcuchowe Mini to mniejsza wersja tradycyjnego odciągu. Odciągi mini i tradycyjne różnią się jedynie wielkością oraz wytrzymałością. Odciągi mini atestowane są na 2.2 tony i stanowią doskonałą alternatywę do pasów transportowych 35 mm.
Zastosowanie
Odciągi łańcuchowe stosowane są do zabezpieczenia przede wszystkim:
- ciężkich ładunków takich jak maszyny, elementy stalowe, betonowe czy sprzęt wojskowy,
- towarów posiadających ostre krawędzie
Stosowane są głównie do mocowania ładunku przez kotwienie (mocowanie bezpośrednie odciągami).
W przypadku mocowania poprzecznego przez opasanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie sprężystych materiałów, czyli pasów transportowych. Łańcuchy obluźniają się i co parę kilometrów muszą byś ponownie napinane.
Sprzedajemy tylko atestowane odciągi łańcuchowe
Wszystkie napinacze łańcuchowe dostępne w naszym Sklepie wykonane są według europejskiej normy EN 12195-3, która szczegółowo przedstawia wymagania bezpieczeństwa dla tego produktu.
Do każdego odciągu przymocowana jest tabliczka znamionowa (stalowa przywieszka), która zawiera wszystkie wymagane w normie informacje oraz potwierdza zgodność z normą. Dodatkowo do każdego zakupu wystawiamy Certyfikat Jakości oraz dołączamy obowiązkową instrukcję obsługi.
Współczynnik bezpieczeństwa dla napinaczy łańcuchowych wynosi 2:1. Partie kompletnych odciągów łańcuchowych testowane są przez producentów przez poddawanie sile próbnej 1,25 LC, po której zwolnieniu mocowanie nie powinno wykazywać żadnych odkształceń ani innych defektów.
Wszystkie komponenty, z których wykonane jest mocowanie łańcuchowe są zgodne z odpowiednimi normami europejskimi:
- napinacz – EN 12195-3
- łańcuch – EN 818-2
- hak – EN 1677-2
- hak skracający – EN 1677-1
Zdolność mocowania
Zdolność mocowania (LC) odciągów zależy od klasy stali oraz od grubości łańcucha. Poniżej przedstawiamy możliwości odciągów wykonanych ze stali klasy 8:
Podczas pracy w trudnych warunkach należy uwzględnić współczynniki redukujące LC łańcucha, który jest najsłabszym ogniwem w mocowaniach łańcuchowych.
Temperatura pracy
- -40 – 200 st C – LC x 1
- 200 – 300 st C – LC x 0,9
- 300 – 400 st C – LC x 0,75
W zależności od ostrych krawędzi
- Promień krzywizny ostrej krawędzi > 2 x średnica łańcucha – LC x 1
- Promień krzywizny ostrej krawędzi > średnica łańcucha – LC x 0,7
- Ostra krawędź – promień krzywizny < średnica łańcucha – LC x 0,5
Sposoby mocowania opisane w Normie
Wszystkie sposoby mocowania transportowanych ładunków oraz prawidłowy dobór odciągów łańcuchowych opisuje szczegółowo norma PN-EN 12195-1 „Zestawy do utwierdzania ładunków na pojazdach drogowych. Bezpieczeństwo. Część 1: Obliczanie sił mocowania.”
Wszystko już wiesz… więc zapraszam na zakupy!
Oferujemy odciągi łańcuchowe 1- i 2-częściowe, o zdolności mocowania od 4 do 16 ton. Tylko atestowane systemy!