Zadzwoń: 513 31 21 21
/Maty antypoślizgowe do transportu
Maty antypoślizgowe do transportu2018-11-26T17:25:02+00:00

Maty antypoślizgowe do transportu

Maty antypoślizgowe do transportu, czyli tak zwane podkładki antypoślizgowe, wykonane są z granulatu gumowego. Stanowią dodatkowy element zabezpieczający ładunek przed przemieszczeniem.

Gumowe maty antypoślizgowe w wygodny i szybki sposób rozwiązują problem ślizgającego się po powierzchni ładowni ładunku. Wykorzystywane są najczęściej w połączeniu z pasami transportowymi.

Różne grubości mat antypoślizgowych
Kupisz tutaj!

Maty antypoślizgowe – na czym polega ich działanie?

Unieruchomienie ładunku odbywa się dzięki zwiększeniu tarcia między ładunkiem a podłożem (poprzez docisk). W profesjonalnym transporcie osiągamy ten efekt najczęściej poprzez mocowanie pasami transportowymi.

Czasami, gdy ładunek jest na tyle ciężki, że potrzebna jest duża liczba pasów do jego zabezpieczenia, gumowa mata antypoślizgowa staje się dużym udogodnieniem. Dzięki macie antypoślizgowej już na starcie możemy znacznie zwiększyć współczynnik tarcia, a przez to i zredukować siły potrzebne do skutecznego zamocowania przy pomocy pasów.

Krótko mówiąc, gumowa mata zwiększa tarcie (ładunek nie ślizga się po powierzchni). Dzięki temu potrzebna jest mniejsza siła do zabezpieczenia ładunku (mniejsza liczba pasów, lub innego rodzaju środków mocujących).

Współczynnik tarcia zależy przede wszystkim od rodzaju stykających się ze sobą powierzchni. Dodatkowym czynnikiem jest jakości i wilgotność podłoża, oraz występowanie zanieczyszczeń takich jak brud, kurz, smary czy oleje.

Współczynnik tarcia jaki występuje między metalem, a drewnem, może wynosić od  0,2 do 0,5. Dzięki zastosowaniu maty antypoślizgowej wartość ta może wzrosnąć nawet do 0,6.

Obrazowe wyjaśnienie sposobu działania zabezpieczeń antypoślizgowych przedstawiliśmy w naszym artykule Maty antypoślizgowe – najtańszy sposób ochrony towaru.

Jakie korzyści daje stosowanie maty antypoślizgowej?

Maty antypoślizgowe zwiększają siłę tarcia jaka występuje między ładunkiem, a podłożem. Siły z jakimi napinane są pasy transportowe mogą być dzięki temu zmniejszone.

Jest to korzystne szczególnie w wypadkach kiedy ładunek jest delikatny i mógłby ulec uszkodzeniu przy zbyt silnym nacisku ze strony pasów transportowych lub innych zabezpieczeń.

Odpowiednie stosowanie mat zmniejsza więc liczbę potrzebnych pasów mocujących, co zwiększa ekonomiczność całego zabezpieczenia ładunku w transporcie.

Gdzie można stosować maty antypoślizgowe?

Maty antypoślizgowe stosuje się przy transporcie luźnych ładunków lub palet na naczepach, tirach, ciężarówkach, kontenerach czy wagonach. Z powodzeniem wykorzystywane są również przy transporcie papieru.

Zabezpieczenia antypoślizgowe mogą być wykorzystywane nie tylko w transporcie, ale również do pokrycia śliskich powierzchni, jako ochronę przed poślizgnięciem czy potknięciem. Stosowane są np. w powierzchniach magazynowych.

Maty antypoślizgowe do naczep – rodzaje

Maty antypoślizgowe do naczep można kupić w naszym sklepie w formie:

  • gotowych pasków o wielkości 15 x 63 cm,
  • rozwijanych rolek lub
  • maty ciętej z rolki o szerokości 1,25 m (mata antypoślizgowa na metry).

Występują w trzech grubościach: 3mm, 6mm oraz 8mm. Mogą być umieszczane pod płozy palety, pod cały ładunek, jak również między warstwy ładunku (jako przekładki między partiami ładunku).

Zastosowanie mat antypoślizgowych w transporcie

Maty antypoślizgowe – zalety:

  • Wytrzymałość. Mata antypoślizgowa wykonana jest z wytrzymałego granulatu, dzięki czemu jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz czynników chemicznych – można ją bez problemu wielokrotnie stosować.
  • Różnorodność. Maty antypoślizgowe dostępne są w różnych grubościach oraz wymiarach. Sprzedawane są w rolach, lub w kawałkach. Istnieje również możliwość zamówienia maty na wymiar.
  • Wygoda. Zabezpieczenia antypoślizgowe są łatwe i wygodne w użyciu, wystarczy je rozłożyć lub rozwinąć.
  • Uniwersalność. Można je stosować na każdy rodzaj powierzchni. Ważne żeby powierzchnia była czysta!
  • Praktyczność. Wysoka porowatość dodatkowo wchłania zanieczyszczenia co zapobiega zmniejszaniu się tarcia podczas użytkowania.

Pamiętaj! Aby zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo transportu, powierzchnia, która ma być pokryta matą antypoślizgową powinna być sucha i czysta.

Gdzie można kupić maty?

Maty możecie zakupić w naszym sklepie internetowym. Oferujemy matę ciętą z szerokiej rolki, gotowe małe rolki pod palety, lub w paskach. Poniżej link do podstrony z matami.

Kupisz tutaj!