Bezpieczne zawiesia
Pewnie zdążyliście się już przekonać, że nasz rynek jest silnie nasycony firmami produkującymi oraz sprzedającymi zawiesia. Coraz więcej zawiesi można też znaleźć w internecie, po coraz niższych cenach. Ale czy wszystkie znajdujące się tu produkty są bezpieczne i można na nich polegać? Wiadomo, że zawsze staramy się znaleźć produkty w jak najniższej cenie, ale gdzie leży granica miedzy bezpiecznym produktem a tanią podróbką, która może narobić wiele szkód, wielokrotnie przewyższających w swoich konsekwencjach jego cenę zakupu?
Chcę, żebyś dzięki temu artykułowi mógł świadomie wybrać dostawcę swoich zawiesi a potem bezpiecznie je używać.
Zawiesiom stawiamy wysokie wymagania!
Zawiesia dźwigowe bardzo często pracują w trudnych, czasami nawet ekstremalnych warunkach, oraz prawie zawsze mają styczność z ludźmi, dlatego stawia im się naprawdę wysokie wymagania,które mają zapewnić możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa i zdrowia osób znajdujących się w pobliżu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Dlatego wymagania dotyczące zasady budowy, eksploatacji oraz napraw i konserwacji każdego rodzaju zawiesia są ściśle oraz szczegółowo regulowane przez odpowiednie Normy Europejskie.
Jakie oznaczenia powinny posiadać zawiesia?
W przypadku zawiesi pasowych i wężowych sprawdź czy zawiesia są oznakowane według obowiązujących zasad. Zgodnie ze standardem europejskim zawiesia powinny być oznakowane kolorem oraz liczbą przeszyć czarną nitką, wskazującymi na ich wartość parametru DOR:
- kolor fioletowy – 1 przeszycie – DOR = 1 tona
- kolor zielony – 2 przeszycia – DOR = 2 tony
- kolor żółty – 3 przeszycia – DOR = 3 tony
- kolor szary – 4 przeszycia – DOR = 4 tony
- kolor czerwony – 5 przeszyć – DOR = 5 ton
Każde zawiesie powinno mieć metkę, na której powinny znaleźć się następujące informacje:
- wartość parametru DOR w układzie prostym
- materiał, z którego został wykonany (w przypadku zawiesi poliestrowych wskazuje na to również kolor metki: niebieski oznacza poliester, zielony oznacza poliami, brązowy oznacza polipropylen)
- klasa osprzętu
- nominalna długość
- nazwa producenta lub przedstawiciela handlowego
- kod identyfikujący
- numer normy europejskiej
Firma dostarczająca zawiesia ma również obowiązek wystawić kupującemu Świadectwo Jakości, w którym powinny znaleźć się następujące informacje:
- nazwa i adres producenta lub jego przedstawiciela
- opis zawiesia
- akty prawne których wymagania spełnia zawiesie
- wyszczególnienie norm
Jak nie dać się oszukać kupując zawiesia?
Kupując zawiesia powinniśmy mieć podstawową wiedzę na temat norm i wymagań jakie powinny spełniać. Sprawdzajcie czy zawiesia są odpowiednio oznakowane (metki, zawieszki, kolor, przeszycia), czy zawiesia spełniają odpowiednie normy oraz czy dostawca wystawia obowiązkowe Świadectwo Jakości.
Można również sprawdzić skąd dostawca bierze swój towar. W Warszawie i całej Polsce jest dużo dobrych producentów zawiesi, którzy oferują nam bardzo dobry jakościowo produkt. Jeżeli Wasz dostawca zaopatruje się u któregoś z nich, to nie trzeba mieć obaw.
Dużo niższa cena powinna dać nam do myślenia i wzbudzić naszą czujność. Czy aby na pewno oferowane zawiesia spełniają normy? Produkty importowane np. z Chin, mają dużą niższą cenę, wyglądają bardzo podobnie, ale ich jakość daje dużo do życzenia. Zawiesia te prawdopodobnie nigdy nie były testowane pod względem odporności na zerwanie. Pamiętajmy że wysoka jakość kosztuje!
Zawiesia w Sklepie Vika
Wszystkie zawiesia, które oferujemy odznaczają się najwyższą jakością oraz spełniają europejskie normy. Do każdego zawiesia obowiązkowo dołączamy Świadectwo Jakości. Nasze zawiesia pochodzą tylko i wyłącznie od polskich, sprawdzonych dostawców, z którymi z powodzeniem współpracujemy od wielu lat. Dla nas najważniejsza jest jakość oraz bezpieczeństwo oferowanych przez nas produktów, dlatego nie oszczędzamy na Jakości.
Współczynnik bezpieczeństwa zawiesi
Współczynnik bezpieczeństwa zawiesi pasowych i wężowych wykonanych według Norm Europejskich wynosi 7:1. Współczynnik bezpieczeństwa to stosunek siły niszczącej do dopuszczalnego obciążenia roboczego. Dla przykładu, zawiesie 2 tonowe może wytrzymać 7 razy większe obciążenie. Czyli dopiero przy 14 tonach obciążenia ulega zniszczeniu.
Oczywiście nie oznacza to, że możemy 2 tonowe zawiesie wykorzystywać do dźwigania ładunków cięższych niż jego dopuszczalne obciążenie robocze, czyli w tym przypadku 2 tony. Współczynnik bezpieczeństwa jest podawany jedynie informacyjnie. Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć zmian warunków środowiskowych, lub przypadkowych zdarzeń. Dlatego dla zapewnienia bezpieczeństwa wymagane jest nieprzekraczanie dopuszczalnego obciążenia roboczego zawiesia.
Współczynnik bezpieczeństwa dla zawiesi linowych wynosi 5:1 a dla zawiesi łańcuchowych 4:1. Wszystkie elementy metalowe stanowiące część zawiesi cięgnowych lub stosowane wraz z zawiesiami cięgnowymi mają współczynnik bezpieczeństwa wynoszący 4:1.
Normy jakie muszą spełniać zawiesia!
Od aneksji Polski do Unii Europejskiej zawiesia podlegają Dyrektywie Maszynowej, czyli przepisu najwyższej rangi w Unii Europejskiej, która poprzez wiele norm zharmonizowanych stawia zawiesiom, oraz ich komponentom szczegółowe wymagania. Każdy rodzaj zawiesi regulowany jest przez inną normę, ich spis przedstawiony jest poniżej.
Zawiesia pasowe
Dyrektywa: 2006/42/EC
Wersja europejska: EN 1492-1:2000+A1:2008 [IDT]
Wersja polska: PN-EN 1492-1+A1:2008 Zawiesia tekstylne – Bezpieczeństwo – Część 1: Zawiesia pasowe płaskie tkane z włókien syntetycznych, ogólnego przeznaczenia.
Zawiesia wężowe
Dyrektywa: 2006/42/EC
Wersja europejska: EN 1492-2:2000+A1:2008 [IDT]
Wersja polska: PN-EN 1492-2+A1:2008 Zawiesia tekstylne – Bezpieczeństwo – Część 2: Zawiesia o obwodzie zamkniętym z włókien syntetycznych, ogólnego przeznaczenia.
Zawiesia linowe
Dyrektywa: 2006/42/EC
Wersja europejska: EN 13414-1:2003+A2:2008 [IDT]
Wersja polska: PN-EN 13414-1+A2:2009 Zawiesia z lin stalowych – Bezpieczeństwo – Część 1: Zawiesia do podnoszenia ogólnego zastosowania.
Zawiesia łańcuchowe klasa 8
Dyrektywa: 2006/42/EC
Wersja europejska: EN 818-4:1996+A1:2008 [IDT]
Wersja polska: PN-EN 818-4:2008 Bezpieczeństwo – Łańcuch o ogniwach krótkich do podnoszenia ładunków – Zawiesia łańcuchowe – Klasa 8.
Zawiesia łańcuchowe klasa 4
Dyrektywa: 2006/42/EC
Wersja europejska: EN 818-5:1999+A1:2008 [IDT]
Wersja polska:PN-EN 818-5:2008 Bezpieczeństwo – Łańcuch o ogniwach krótkich do podnoszenia ładunków – Część 5: Zawiesia łańcuchowe – Klasa 4.
Leave A Comment