Zadzwoń: 513 31 21 21
/Zawiesia pasowe – kiedy stosować?

Zawiesia pasowe – kiedy stosować?

Jaki rodzaj zawiesi wybrać?
Które zawiesie najlepiej się sprawdzi?

Zapewne stoisz właśnie przed decyzją wyboru zawiesi dźwigowych. Poważna sprawa! Nie bez przyczyny dostępne są cztery główne rodzaje zawiesi dźwigowych. Każde z nich różni się materiałem z którego zostało wykonane oraz właściwościami. Ten artykuł poświęcony jest wyłącznie zawiesiom pasowym. Mam nadzieję, że po jego przeczytaniu będziesz wiedział, czy zawiesia pasowe spełniają Twoje wymagania.

Przejdź do sklepu!

Od czego zależy wybór zawiesia?

Wybór jednego z czterech rodzajów zawiesi zależy przede wszystkim od:

  • środowiska pracy zawiesia: temperatura, substancje chemiczne,
  • intensywności pracy zawiesia,
  • właściwości przenoszonego ładunku: budowa, ciężar, punkty zaczepienia, ostre krawędzie.

Zawiesia pasowe – najważniejsze cechy

Poniżej znajdziesz grafikę, na której przedstawiliśmy najważniejsza zalety (zaznaczone na zielono) zawiesi pasowych, oraz ich ograniczenia (zaznaczone na czerwono). Pod grafiką znajdziesz obszerniejsze omówienie każdego punku.

Zalety zawiesi pasowych

Zalety

Niska waga własna

Zawiesia pasowe są przede wszystkim lekkie. Stosunek ich wagi do wytrzymałości jest dużo większy niż dla zawiesi linowych czy łańcuchowych. Dzięki lekkości oraz giętkości łatwo się z nimi pracuje oraz je magazynuje i przewozi.

Najniższe ceny

Zawiesia pasowe to obecnie najtańszy rodzaj zawiesia. Są dużo tańsze od zawiesi linowych czy łańcuchowych.

Podnoszenie poprzez opasanie

Znajdują zastosowanie głównie tam, gdzie ładunek podnosimy poprzez opasanie. Dzięki opasaniu ciężar ładunku rozłożony jest na większej powierzchni, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku delikatnych, wrażliwych na nacisk ładunków.

Nie wymaga punktów zaczepienia

Kolejną zaletą zawiesi pasowych jest to, że nie wymagają żadnych punktów zaczepienia. Dlatego tak często stosowane są np. przy podnoszeniu palet. Ze względu na ich budowę łatwo wsunąć je pod paletę.

Miękkie i elastyczne – nie niszczy delikatnych powierzchni

Dzięki temu, że zawiesie pasowe jest miękkie w razie kontaktu nie niszczy powierzchni przenoszonego ładunku. Świetnie nadają się do przenoszenia ładunków takich jak rury o impregnowanej powierzchni

Możliwość zastosowania rękawa ochronnego

Dodatkowym rozwiązaniem, które chroni przed przetarciami ładunku, ale również przed zniszczeniem zawiesia są rękawy ochronne.

Odporne na kwasy

Zawiesia poliestrowe (PES) odporne są na działanie kwasów mineralnych takich jak np. kwas akumulatorowy czy kwas solny jak również smary,oleje, tłuszcze czy benzyna. Natomiast zawiesia łańcuchowe klasy 8 nie mogą mieć styczności z kwasami, ponieważ ulegają szybkiemu zniszczeniu.

Zawiesia pasowe - wszystkie rodzaje

Ograniczenia

Wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne

Zawiesia pasowe odznaczają się dużą wrażliwością na uszkodzenia mechaniczne. Wykonane są z taśmy włókienniczej, co sprawia, że w razie kontaktu z ostrymi krawędziami lub silne tarcie narażone są na zerwanie czy przecięcie. Zawiesia linowe oraz łańcuchowe są dużo odporniejsze na uszkodzenia spowodowane kontaktem z ostrymi krawędziami (szczególnie łańcuchowe). W celu ochrony zawiesia pasowego bardzo często stosowane są dodatkowe rękawy ochronne.

Mały zakres temperatur

Kolejnym ograniczeniem jest temperatura środowiska pracy. Zawiesia pasowe wykonane są z taśmy poliestrowej (PES), zakres temperatur w jakich mogą pracować to od -40 do + 100 stopni C. Jest to najwyższy zakres temperatur dla taśm wykonanych z tworzyw sztucznych, jednakże zarówno zawiesia linowe jaki i łańcuchowe mogą pracować w dużo wyższych temperaturach.

Zasady

Zawiesia pasowe poliestrowe należy chronić przed kontaktem z zasadami, pod których wpływem ulegają zniszczeniu.

Zawiesia pasowe w Sklepie Vika

Zawiesia pasowe odpowiadają twoim wymaganiom? Zapraszamy do naszego Sklepu internetowego! Znajdziesz u nas duży wybór najpopularniejszych zawiesi pasowych dwuwarstwowych, w wytrzymałości od 1 do 5 ton, w różnych długościach. Wszystkie oczywiście atestowane!

Zawiesia pasowe - od 1 do 5 ton
Przejdź do sklepu!
By |2017-07-28T14:52:25+00:00styczeń 15th, 2015|Zawiesia|0 Comments

About the Author:

Właściciel firmy Vika. Ekspert branży systemów zabezpieczeń ładunków. Od ponad 20 lat zajmuje się sprzedażą pasów transportowych, zawiesi i artykułów BHP. Specjalizuje się w pozytywnej obsłudze Klienta.

Leave A Comment