Zawiesia pasowe – kiedy stosować?
Jaki rodzaj zawiesi wybrać?
Które zawiesie najlepiej się sprawdzi?
Zapewne stoisz właśnie przed decyzją wyboru zawiesi dźwigowych. Poważna sprawa! Nie bez przyczyny dostępne są cztery główne rodzaje zawiesi dźwigowych. Każde z nich różni się materiałem z którego zostało wykonane oraz właściwościami. Ten artykuł poświęcony jest wyłącznie zawiesiom pasowym. Mam nadzieję, że po jego przeczytaniu będziesz wiedział, czy zawiesia pasowe spełniają Twoje wymagania.
Od czego zależy wybór zawiesia?
Wybór jednego z czterech rodzajów zawiesi zależy przede wszystkim od:
- środowiska pracy zawiesia: temperatura, substancje chemiczne,
- intensywności pracy zawiesia,
- właściwości przenoszonego ładunku: budowa, ciężar, punkty zaczepienia, ostre krawędzie.
Zawiesia pasowe – najważniejsze cechy
Poniżej znajdziesz grafikę, na której przedstawiliśmy najważniejsza zalety (zaznaczone na zielono) zawiesi pasowych, oraz ich ograniczenia (zaznaczone na czerwono). Pod grafiką znajdziesz obszerniejsze omówienie każdego punku.
Zalety
Niska waga własna
Zawiesia pasowe są przede wszystkim lekkie. Stosunek ich wagi do wytrzymałości jest dużo większy niż dla zawiesi linowych czy łańcuchowych. Dzięki lekkości oraz giętkości łatwo się z nimi pracuje oraz je magazynuje i przewozi.
Najniższe ceny
Zawiesia pasowe to obecnie najtańszy rodzaj zawiesia. Są dużo tańsze od zawiesi linowych czy łańcuchowych.
Podnoszenie poprzez opasanie
Znajdują zastosowanie głównie tam, gdzie ładunek podnosimy poprzez opasanie. Dzięki opasaniu ciężar ładunku rozłożony jest na większej powierzchni, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku delikatnych, wrażliwych na nacisk ładunków.
Nie wymaga punktów zaczepienia
Kolejną zaletą zawiesi pasowych jest to, że nie wymagają żadnych punktów zaczepienia. Dlatego tak często stosowane są np. przy podnoszeniu palet. Ze względu na ich budowę łatwo wsunąć je pod paletę.
Miękkie i elastyczne – nie niszczy delikatnych powierzchni
Dzięki temu, że zawiesie pasowe jest miękkie w razie kontaktu nie niszczy powierzchni przenoszonego ładunku. Świetnie nadają się do przenoszenia ładunków takich jak rury o impregnowanej powierzchni
Możliwość zastosowania rękawa ochronnego
Dodatkowym rozwiązaniem, które chroni przed przetarciami ładunku, ale również przed zniszczeniem zawiesia są rękawy ochronne.
Odporne na kwasy
Zawiesia poliestrowe (PES) odporne są na działanie kwasów mineralnych takich jak np. kwas akumulatorowy czy kwas solny jak również smary,oleje, tłuszcze czy benzyna. Natomiast zawiesia łańcuchowe klasy 8 nie mogą mieć styczności z kwasami, ponieważ ulegają szybkiemu zniszczeniu.
Ograniczenia
Wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne
Zawiesia pasowe odznaczają się dużą wrażliwością na uszkodzenia mechaniczne. Wykonane są z taśmy włókienniczej, co sprawia, że w razie kontaktu z ostrymi krawędziami lub silne tarcie narażone są na zerwanie czy przecięcie. Zawiesia linowe oraz łańcuchowe są dużo odporniejsze na uszkodzenia spowodowane kontaktem z ostrymi krawędziami (szczególnie łańcuchowe). W celu ochrony zawiesia pasowego bardzo często stosowane są dodatkowe rękawy ochronne.
Mały zakres temperatur
Kolejnym ograniczeniem jest temperatura środowiska pracy. Zawiesia pasowe wykonane są z taśmy poliestrowej (PES), zakres temperatur w jakich mogą pracować to od -40 do + 100 stopni C. Jest to najwyższy zakres temperatur dla taśm wykonanych z tworzyw sztucznych, jednakże zarówno zawiesia linowe jaki i łańcuchowe mogą pracować w dużo wyższych temperaturach.
Zasady
Zawiesia pasowe poliestrowe należy chronić przed kontaktem z zasadami, pod których wpływem ulegają zniszczeniu.
Zawiesia pasowe w Sklepie Vika
Zawiesia pasowe odpowiadają twoim wymaganiom? Zapraszamy do naszego Sklepu internetowego! Znajdziesz u nas duży wybór najpopularniejszych zawiesi pasowych dwuwarstwowych, w wytrzymałości od 1 do 5 ton, w różnych długościach. Wszystkie oczywiście atestowane!
Leave A Comment