Zadzwoń: 513 31 21 21
/Pasy transportowe – jaki pas kupić?

Pasy transportowe – jaki pas kupić?

Pasy transportowe z napinaczem

Pasy transportowe – różne kolory, różne wielkości, różne haki i napinacze, jak się w tym wszystkim połapać? Chcesz kupić pasy transportowe ale nie wiesz który rodzaj pasa wybrać? Jakie są rodzaje pasów transportowych i do czego się je stosuje?

Dzięki moim wskazówkom szybko zorientujesz się w temacie i z łatwością wybierzesz odpowiedni pas transportowy.

Przejdź do sklepu z pasami!

1. Który model pasa?

Pierwsze pytanie jakie zawsze zadajemy to „do czego pas będzie używany?”. Pasy transportowe możemy podzielić na sześć głównych modeli, które pokazujemy na grafice poniżej. Pod grafiką znajdziecie krótkie omówienie…

Uniwersalne

Najpopularniejszymi i jednocześnie najbardziej uniwersalnymi są pasy dwuczęściowe i jednoczęściowe. W zależności od ciężaru zabezpieczanego ładunku stosowane są pasy o różnej wytrzymałości (od 0,7t do 10t).

Pasy do listew

Od standardowych pasów dwuczęściowych różnią się jedynie hakami, które pasują do listw kotwicznych montowanych w naczepach zamkniętych lub kontenerach. Tutaj również mamy szeroką ofertę pasów o różnej wytrzymałości oraz różnych hakach/zaczepach.

Pasy 550daN ERGO i KRONE

Pasy ERGO wymagane są do zabezpieczenia ładunków wożonych na terenie Austrii, Niemczech czy Szwajcarii (na terenie Europy Zachodniej). Wyposażone są w mechanizm napinający o dłuższej rączce, która pozwala na napięcie taśmy z większa siłą, dzięki czemu ładunek może zostać mocniej dociśnięty do podłoża. Pasy KRONE to pasy stosowane do naczep typu KRONE. Obydwa modele występują jedynie w wersji 5 ton.

Pasy do lawety

Do mocowania auta na lawecie wykorzystywane są pasy do lawety. Od standardowych pasów dwuczęściowych różnią się jedynie zastosowaniem trzeciego haka oraz kostek lub gumowego ochraniacza, które zapobiegają przed zsunięciem się pasa z opony. Pasy te występują w różnych konfiguracjach (różne haki, szelki, kostki, gumy).

Dalej nie wiesz który pas wybrać? Jeżeli:

  • nie wozisz ładunku na terenie Niemiec czy Austrii (Europa Zachodnia)
  • nie mocujesz auta na lawecie
  • nie masz naczepy typu KRONE
  • nie korzystasz z listw kotwicznych w swoim aucie dostawczym

To prawdopodobnie dalej nie wiesz, który pas wybrać. W takim wypadku zostaje nam jedynie użyć uniwersalnych pasów jedno- lub dwu-częściowych.

2. Wybierz metodę mocowania ładunku

Dwa haki czy bez haków?

W zależności od sposobu mocowania do wyboru masz pasy dwuczęściowe (pas transportowy z napinaczem) lub pasy jednoczęściowe (pasy ściągające / pasy do opasania). Pasy dwuczęściowe stosujemy wtedy, gdy mamy dwa punkty zaczepienia (dwa haki muszą być zaczepione). Gdy nie mamy żadnych punktów zaczepienia stosujemy pasy jednoczęściowe (nie mają haków), które działają w ten sam sposób co pasek do spodni (tworzą pętlę).

Teraz to już z górki…

3. Zwróć uwagę na kolor i szerokość taśmy

Kolor i szerokość taśmy wskazuje na jej wytrzymałość. W naszym Sklepie znajdziecie pasy o szerokości taśmy 25mm, 35mm 50mm i 75mm. Im szerszy pas tym większa wytrzymałość.

Pasy o szerokości taśmy 25mm standardowo występują w dwóch kolorach (tonażach): żółty (0,7t) i cytrynowy (1t). Na specjalne życzenie możemy również uszyć ten rodzaj pasa z taśmy w innym kolorze (czarny, granatowy, biały, zielony… do wyboru, do koloru).

Pasy o szerokości taśmy 35mm standardowo występują tylko w jednym kolorze zielonym, a ich wytrzymałość to 1,8t. Na specjalne życzenie możemy również uszyć ten rodzaj pasa z taśmy w innym kolorze (czarny, granatowy, biały, zielony… do wyboru, do koloru)

Pasy o szerokości taśmy 50mm standardowo występują w trzech kolorach (tonażach): niebieski (3,2t), żółty (4t), czerwony (5t).

Pasy o szerokości taśmy 75mm występują tylko w jednym kolorze pomarańczowym, a ich wytrzymałość to 10t.

4. Długość taśmy

Jaką długość pasa wybrać – to następna decyzja jaką musisz podjąć. Pamiętaj, że zawsze potrzebujesz kawałek zapasu aby móc naciągnąć pas za pomocą napinacza.

Standardowe długości pasów to: 2,5m, 3m, 3,4m,  4m, 5m, 6m, 8m, 9m, 10m, 12m, 14m, 16m.  Są to długości całkowite kompletu (pasa z napinaczem). Do napinacza przykręcona jest króciutka część podwójnie zszytego pasa z hakiem – całość ma długość 0,5m (w standardzie).

Potrzebujesz pasa o innej długości? Bez problemu go dla Ciebie uszyjemy!

To by było na tyle. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci trochę temat pasów transportowych i teraz już wiesz, który pas wybrać. Jeżeli dalej masz jakieś wątpliwości czekamy na twój telefon.

Przyjemnego mocowania,
Marek Grzybowski

Przejdź do sklepu z pasami!
By |2018-11-21T22:56:25+00:00październik 22nd, 2014|ABC pasów transportowych|1 Comment

About the Author:

Właściciel firmy Vika. Ekspert branży systemów zabezpieczeń ładunków. Od ponad 20 lat zajmuje się sprzedażą pasów transportowych, zawiesi i artykułów BHP. Specjalizuje się w pozytywnej obsłudze Klienta.

One Comment

  1. stefan 11 lipca 2015 at 09:14 - Reply

    pas mocujący 2-częścioowy szer.35mm dł.9m
    szt.10-12 jaki koszt

Leave A Comment