Zadzwoń: 513 31 21 21
/Lina holownicza czy może pas holowniczy?

Lina holownicza czy może pas holowniczy?

Pęknięta lina holownicza

Stałeś kiedyś przed decyzją kupna liny holowniczej? Stalowa, kinetyczna, pleciona a może pas holowniczyKtóra z nich najlepiej nadaje się do holowania auta? Ceny od 19 zł za pleciony sznur z hakami po prawie 400 zł za profesjonalną linkę kinetyczną. Lepiej zaoszczędzić, czy może lepiej warto zainwestować w solidny produkt?

Czym holujemy?

Do wyboru mamy parę produktów:

  • pas holowniczy (wykonany z taśmy poliestrowej)
  • plecioną linkę holowniczą
  • stalowa linka
  • lina kinetyczna
Lina holownicza i pas holowniczy w sklepie internetowym
Sklep z pasami holowniczymi!

Prawdopodobnie się uda… ale jakim kosztem?

Jest duża szansa, że za pomocą każdego z tych produktów uda Ci się doholować niesprawne auto w wybrane miejsce. Jednakże warto sobie zadać pytanie, czy uda Ci się tego dokonać bezpiecznie i bez przykrych przeszkód.

Jak więc mądrze wybrać?

Poniżej postaram się wytłumaczyć różnicę między dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Zacznę od mojego faworyta, czyli pasa holowniczego, potem opiszę moją przygodę z plecioną liną holowniczą, wytłumaczę różnice miedzy tymi dwoma produktami a na sam koniec powiem parę słów na temat stalowych lin i linek kinetycznych.

Pas holowniczy – nasz zdecydowany faworyt

Jeżeli szukasz czegoś solidnego i sprawdzonego, czegoś, na czym można polegać, to zdecydowanie polecam Ci pas holowniczy! Dlaczego?

Duży wybór pasów holowniczych

Czemu warto wybrać pasy holownicze?

Jest parę bardzo ważnych powodów, dla których warto wybrać właśnie pasy holownicze:

  • wykonane są z solidnej i wytrzymałej taśmy Poliestrowej, tej samej co profesjonalne pasy transportowe (taśma polipropylenowa, z której wykonane są plecione liny holownicze jest zdecydowanie słabsza),
  • zwiększone bezpieczeństwo dzięki wytrzymałym hakom i szeklom,
  • trudniej ją zerwać niż plecione liny holownicze,
  • przemyślana konstrukcja (wzmocnienia) wydłuża ich żywotność,
  • łatwa i bezpieczna w użyciu.
Duży wybór pasów holowniczych

Pasy holownicze wykonane są z taśm poliestrowych o wytrzymałości od 6 do 7,5 tony. Mają niewielką rozciągliwość (maksymalnie do 7%). Z taśm tych szyte są profesjonalne pasy uznawane przez Unię Europejską za bezpieczny środek mocujący w transporcie. Już sam ich wygląd daje nam poczucie trwałości oraz solidności. Jest to z pewnością produkt wytrzymały i świetnie sprawdzający się w warunkach holowania pojazdu.

Przy stosowaniu pasów holowniczych ryzyko zerwania pasa przez najechanie na niego oponą np. przy hamowaniu lub skręcaniu jest dużo mniejsze. Jest to jeden z najczęstszych powodów zerwania liny holowniczej podczas holowania. Pas jest dużo łatwiej uwolnić spod opony niż plecioną linę holowniczą, która jest dużo grubsza.

KUPISZ TUTAJ!

Pleciona lina holownicza

Pleciona lina holownicza z hakami to bardzo popularny produkt do holowania pojazdów. Można ją dostać praktycznie na każdej stacji benzynowej. Na allegro kupisz taką nawet za 19 zł.

Radziłbym dobrze się zastanowić przed jej wyborem.

Cena mówi sama za siebie. Osobiście najdelikatniej powiedziałbym, że są to jednorazówki. Zastanów się, czy na pewno chcesz holować swój samochód liną holowniczą kupioną na stacji benzynowej za 30 zł? Nie od dziś wiadomo, że w parze z ceną idzie jakość… Ja za bardzo lubię swoje auto, żeby ryzykować.

Doświadczyłem tego na własnej skórze.

Pamiętam dzień, w którym holowałem swój samochód marną liną holowniczą, był listopad, padał pierwszy śnieg, wszędzie mokra plucha i błoto. Na odcinku 11 km (od Janek do Pruszkowa) lina zerwała mi się dwa razy. Nie miałem rękawic, całe spodnie, buty i kurtka w błocie. Minęło paręnaście lat, a ja ciągle pamiętam ten wieczór. Nie życzyłbym takiego nikomu!

Pęknięta lina holownicza

Chociaż znam też ludzi, którzy korzystają z plecionych lin holowniczych i są zadowoleni.

Na pewno da się to zrobić używając liny, ale trzeba mieć w tym doświadczenie. Powiedziałbym, że to dobre dla weteranów, a nie osób, które nie mają doświadczenia w holowaniu pojazdów.

Mimo to, zdecydowanie odradzałbym z ich korzystania.

Moim zdaniem warto zainwestować trochę więcej pieniędzy w produkt solidny i bezpieczny, który posłuży nam na dłużej. Pas holowniczy to wydatek rzędu 40-80 zł, czyli trochę więcej niż pleciona lina holownicza z hakami, a bezpieczeństwo znacznie większe.

Nie ryzykuj!

Zerwanie liny holowniczej może być bardzo niebezpieczne, ryzykujemy nie tylko zniszczenie auta, ale również utratę zdrowia i życia.

Porównanie pasa holowniczego z plecioną linką holowniczą

PAS HOLOWNICZY

PLECIONA LINA HOLOWNICZA

Brak atestu na pas holowniczy jako produkt! Posiada atesty na wszystkie komponenty (taśmy, haki i szekle)! Brak atestu na linę holowniczą oraz na komponenty, z jakich została wykonana.
Nie dajcie się oszukać! W Polsce nie istnieje coś takiego jak norma dotycząca budowy linek holowniczych. Udźwig, który bardzo często pojawia się w opisach tego rodzaju produktów, jest bliżej nieokreślonym parametrem. Nie ma żadnej normy, która wskazywałaby jak go wyliczyć! Dlatego każdy sprzedawca może podać dowolną wartość.

Przewagą pasów holowniczych w tej kwestii jest posiadanie atestów na wszystkie komponenty, z których wykonana jest taka linka. Wiemy jaką wytrzymałość na zerwanie ma nasza taśma oraz haki i szekle. Do produkcji pasów holowniczych stosujemy te same komponenty, z których szyjemy profesjonalne, atestowane pasy transportowe – czyli produkty, którym stawia się naprawdę duże wymagania jakościowe. Nie stosujemy tanich, chińskich zamienników.

Nie oszukujmy się! Cena produktu nie bierze się znikąd. Już po samej cenie widać, że większość plecionych linek holowniczych wykonanych jest z tanich materiałów niewiadomego pochodzenia. Dlatego warto sprawdzić jaki asortyment prócz linek holowniczych oferuje sprzedawca.

Wykonane z taśmy poliestrowej Wykonane z taśmy polipropylenowej
Czemu poliester, a nie polipropylen? I tutaj znowu warto zwrócić uwagę, z czego wykonane są profesjonalne pasy transportowe. Taśma poliestrowa jest dużo wytrzymalsza od polipropylenowej. Dlatego pasy transportowe szyje się właśnie z taśm poliestrowych.

Dla porównania taśma 25 mm z polipropylenu ma siłę niszczącą 360 kg a taśma poliestrowa o tej samej szerokości 25 mm  ma już siłę niszczącą 1000-1200 kg (zależy od splotu taśmy).

Taśma jest płaska i wzmocniona w najbardziej narażonych na przetarcia miejscach. Lina nie jest płaska, brakuje jej dodatkowych wzmocnień.
Nasze pasy holownicze wykonane są z taśm, które są wzmocnione dodatkowymi warstwami taśmy, lub nawet w całości szyte z podwójnej taśmy co zwiększa ich żywotność. Ponadto dzięki temu, że taśma jest płaska łatwiej jest jej się oswobodzić spod koła holowanego pojazdu w przypadku najechania na nią.

Stalowa lina

Do holowania samochodów osobowych raczej nie stosuje się lin stalowych. Są one niewygodne w przewożeniu (zajmują dużo miejsca) a ponadto nawet lekko naderwana lina kaleczy ręce. Używana jest przez raczej przez rolników i kierowców tirów.

Lina kinetyczna

Zdecydowanie najdroższa ze wszystkich możliwych rozwiązań. W zależności od średnicy i długości kosztuje od 160 do 600 zł. Wykonana jest z poliamidu o rozciągliwości powyżej 30% i sile zrywającej 50 000 kg! Służy do dynamicznego wyszarpywania terenówek zakopanych np. w błocie. Świetnie nadaje się jedynie do sytuacji off-roadowych – wyciągania aut z rowów czy zasp, ale nie do holowania! Holowanie tą linką samochodu po asfalcie jest zabronione!

Wiesz już co wybrać?

Jeżeli szukacie czegoś porządnego i bezpiecznego, co nie zerwie się przy pierwszym szarpnięciu, to zdecydowanie polecam zakupić pasy holownicze w profesjonalnym sklepie z pasami!

Nie dajemy Wam wyboru!

W naszej ofercie znajdziecie jedynie pasy holownicze. Zapytacie pewnie, dlaczego nie sprzedajemy plecionych lin holowniczych? Zazwyczaj dajemy naszym Klientom wybór między tańszym i droższym rozwiązaniem. Nasi Klienci świetnie rozumieją, że łączy się to z różnicą w jakości i świadomie mogą podejmować decyzje zakupowe.

Niestety plecione liny holownicze nie mieszczą się w naszych standardach.

Nie znajdziecie ich w naszej ofercie, dlatego że dbamy o naszych Klientów i ich bezpieczeństwo. Oferujemy Wam tylko takie produkty, które sami chcielibyśmy używać. Pleciona lina holownicza niestety się do nich nie zalicza.

Duży wybór pasów holowniczych
Duży wybór pasów holowniczych
ZOBACZ PASY HOLOWNICZE W SKLEPIE!

By |2017-09-24T20:46:10+00:00październik 6th, 2014|Polecamy/odradzamy|0 Comments

About the Author:

Właściciel firmy Vika. Ekspert branży systemów zabezpieczeń ładunków. Od ponad 20 lat zajmuje się sprzedażą pasów transportowych, zawiesi i artykułów BHP. Specjalizuje się w pozytywnej obsłudze Klienta.

Leave A Comment