/Zawiesia łańcuchowe
Zawiesia łańcuchowe2018-11-22T20:46:39+00:00

Zawiesia łańcuchowe

Zawiesia łańcuchowe dzięki dużym wartościom dopuszczalnego obciążenia roboczego oraz bardzo wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne znajdują zastosowanie przy najbardziej wymagających pracach przeładunkowych w budownictwie oraz przemyśle.

Łańcuchy wykonane są z ulepszonej cieplnie stali w klasie jakości 8 (800 M/mm2).
Ich maksymalna temperatura pracy wynosi 200 st C.

Kupisz tutaj!

Sprzedajemy tylko atestowane zawiesia!

Praca zawiesi łańcuchowych odbywa się często w trudnych a nawet ekstremalnych warunkach. Dlatego solidność, niezawodność oraz bezpieczeństwo tego sprzętu musi stać na bardzo wysokim poziomie. Nasze zawiesia dzięki wykonaniu zgodnym z europejską normą EN 818-4 spełniają najwyższe europejskie standardy jakości oraz bezpieczeństwa.

Norma EN 818-4 dotyczy budowy oraz bezpieczeństwa całego zawiesia. Łańcuchy, wykorzystane do budowy zawiesi podlegają normie EN 818-2, a komponenty takie jak haki, złączki, ogniwa normie EN 1677-1-4. Wszystko wykonane na najwyższym poziomie.

Każde zawiesie posiada trwałe oznakowanie wybite na tabliczce na stałe przymocowane do zawiesia. Tabliczka zawiera podstawowe informacje o produkcie oraz deklarację zgodności z normą EN 818-4. Dodatkowo do każdego zakupionego u nas zawiesia obowiązkowo dołączamy Certyfikat Jakości, w którym również można znaleźć deklarację zgodności z normą.

Rodzaje zawiesi łańcuchowych – klasa stali

Zawiesia łańcuchowe dzielimy ze względu na klasę stali z jakiej są wykonane oraz ze względu na liczbę cięgien.

Na rynku dostępne są łańcuchy w trzech klasach jakości 4, 5, 8, 10 i 12. W naszym sklepie w standardzie oferujemy jedynie zawiesia łańcuchowe w klasie 8. Łańcuchy klasy 4 i 10 są bardzo rzadko wykorzystywane i dostępne są jedynie na zamówienie.

Czym różnią się łańcuchy w klasie 5, 10 i 12? Zawiesia klasy 4 wykorzystywane są w cynkowniach ogniowych, gdzie zawiesia narażone są na bardzo wysokie temperatury oraz działania cynku i kwasów oraz wodoru. Również zawiesia łańcuchowe klasy 5 wykonane ze stali nierdzewnej, przeznaczone sa do stosowania w bardzo ciężkich warunkach. Mogą być używane w środowisku kwaśnym (jednakże należy zredukować DOR do 50%) oraz w temperaturze do 700 st C (jednakże należy zredukować DOR do 50%).

Zawiesia ze stali klasy 10 i 12 mają większe dopuszczalne obciążenie, są lżejsze i bardziej wytrzymałe. Ich cena jest również wyższa niż zawiesi klasy 8.

Rodzaje zawiesi łańcuchowych – liczba cięgien

Zawiesia mogą być jednocięgnowe, dwucięgnowe, trzycięgnowe (bardzo rzadkie) oraz czterocięgnowe.

Zawiesie jednocięgnowe to jeden odcinek łańcucha z jednej strony zakończony ogniwem, a drugi wyposażony w hak lub ogniwo. Zawiesie dwucięgnowe składa się z dwóch odcinków łańcucha o tej samej długości, które z jednej strony zamocowane są do wspólnego ogniwa, a pozostałe ich końce wyposażone są w haki. Zawiesia trzycięgnowe to zawiesia wykorzystywane głównie do chwytania i przenoszenia kręgów betonowych. Zawiesie czterocięgnowe to dwa zawiesia dwucięgnowe połączone jednym ogniwem.

DOR zależy od sposobu mocowania zawiesia

Dopuszczalne obciążenie robocze informuje nas jakiemu maksymalnemu obciążeniu możemy poddać dane zawiesie. W przypadku zawiesi łańcuchowych maksymalne obciążenie jest aż cztery razy mniejsze od obciążenia zrywającego (współczynnik bezpieczeństwa wynosi 4:1). Dopuszczalne obciążenie dobrane jest w ten sposób, aby nawet w niekorzystnych warunkach (wstrząsy, szarpnięcia) zawiesie nie było narażone na uszkodzenia.

Która wartość dopuszczalnego obciążenia powinieneś przyjąć? DOR zawiesia odczytujemy z dołączonej tabliczki lub z tabeli z wartościami. Szukamy rodzaju zawiesia, które nas interesuje, a potem wybieramy sposób w jaki będziemy chwytać ładunek (dla zawiesi jednocięgnowych): w układzie prostym czy przez obwiązanie oraz w przypadku zawiesi wielocięgnowych kąt rozwarcia cięgien: 0-45 st lub od 45 do 60 st.

Kiedy zastosować współczynnik redukujący?

Jeżeli nasze zawiesie będzie pracować w trudnych warunkach (wysoka temperatura, ostre krawędzie) zaleca się zredukować dopuszczalne obciążenie o odpowiedni współczynnik redukujący.

Temperatura:

 • od -40 do 200 st C – 100% DOR
 • od 200 do 300 st C – 90% DOR
 • od 300 do 400 st C – 75% DOR

Ostre krawędzie:

 • R>2xD 100% DOR
 • RD łańcucha 70% DOR
 • ostra krawędź – 50% DOR

Zawiesia łańcuchowe – zalety

 • duży zakres wartości DOR – od 1 do ponad 30 ton (w przypadku zawiesi czterocięgnowych)
 • długa żywotność – zawiesia łańcuchowe są odporne na działanie ostrych krawędzi oraz uszkodzenia mechaniczne
 • regulowanie długości cięgien – co powala na uniwersalne zastosowanie – możliwość ta nie występuje w żadnym innym rodzaju zawiesi
 • dokonywanie napraw oraz wymiana zużytych komponentów
 • szeroki wybór zakończeń – zawiesie dopasowane do potrzeb – różne zastosowania

Ograniczenia zawiesi łańcuchowych

 • łańcuchy klasy 8 nie powinny być stosowane w środowisku kwaśnym. Wodór wnika w strukturę stali co sprawia, że stają się kruche i mogą ulec niespodziewanemu zerwaniu.
 • dość wysoka waga w porównaniu z zawiesiami linowymi i poliestrowymi (pasowymi i wężowymi)

Gdzie kupować?

Zapraszamy do naszego Sklepu. Sprzedajemy tylko atestowane zawiesia łańcuchowe klasy 8. Najważniejsza jest dla nas wysoka jakość i bezpieczeństwo, dlatego oferujemy sprzęt o standardzie europejskim i najwyższej jakości.

Kupisz tutaj!